HEMEN ARAYIN !
  • Telf: 0530 076 4106
  • info@fantomevdenevenakliyat.com

Evden Eve Başarı İçin 5 Altın Kural

Evden Eve Başarı İçin 5 Altın Kural

Evden Eve Başarı İçin 5 Altın Kural

Evden Eve Başarı İçin 5 Altın Kural

Evden Eve Başarı İçin 5 Altın Kural

Evden Eve Başarı İçin 5 Altın Kural için, işte 1- Müşteriye Karşı Açık Olmak: Nakliyatçılar müşteriyi hemen bağlamak ve işi kaçırmamak için tutamayacakları sözler verebildikleri gibi müşterinin artık geri adım atamayacağı bir noktada ona ilave masraflar da çıkarmayı ihmal etmeyebiliyorlar. Müşteriler; yok eşyan fazlaydı, merdiven dardı, kamyon yanaşamadı, asansör küçüktü gibi gerekçelerle ilave para talep edilmesine anlayış göstermiyorlar. Biz fiyatımızı belirlerken tecrübemizi de göz önünde bulundurarak bu riskleri fiyata dahil etmeliyiz. Müşteri ile kötü ayrılmak pahasına  bir ev taşıyabilir. Para da kazanabilirsiniz.  Fakat başarı için her müşteriden tek bir iş almak yeterli değildir. Bunu yazının ilerleyen kısımlarında izah edeceğiz.

Evden Eve Başarı İçin 5 Altın Kural işte  2- Sözleşme Yapmak: Müşterinin kendisini güvende hissetmesi size iş vermesi için önemli bir faktördür. Siz kendinizi bağlayıcı bir sözleşme ile müşterinin karşısına çıktığınızda müşteri size daha fazla güven duyacaktır. İhtilaf çıktığında da iki tarafında referans alacağı bir metin ihtilafın giderilmesini kolaylaştırır. Şanlıdağ Tem.Dnş.ve Nak.Kom.sizler için Evden Eve Nakliyat Sözleşmesi hazırladı.

 3- Müşterinin Beklentilerini Aşmak: Biz kendi kendimize; mademki ben evden eve nakliyat işi yapıyorum o halde bu işin ustası olmalıyım. Demeliyiz. Bu işte usta olmak sadece eşyaların nasıl paketleneceği, taşınacağı, kamyona yerleştirileceği ile sınırlı kalmamalıdır. İşin bu tarafı müşteriyi ilgilendirmez. Nakliyeci olarak sizi ilgilendirir. Asıl belirleyici olan ve müşterinin memnuniyetine tavan yaptıran müşterinin sizden beklemediği bir hizmet yapmanız ya da ustalığınızı kullanarak oluşan bir sorunu hemen çözmenizdir. Bir nakliyecinin kamyonunda mutlaka iyi bir alet çantası bulundurması bu çantada çok sayıda ve değişik büyüklükte vida, somun, mobilya montaj malzemesi, tesisat aparatları bulundurması gerekmektedir. Bu malzemeler yeterli miktarda olursa ve biz de biraz marangozluk ve tesisat işlerinden anlıyorsak mutlaka müşterimizin beklentisini aşacak bir sebep bulabiliriz. Mesela biraz laçka olmuş bir rafı, sandalye ayağını veya masayı birkaç vida ve montaj aparatı ile sağlamlaştırıp durumu müşteriye gösterirsek memnuniyetlerini mutlaka görürüz. Müşterinin beklentisini aşmak için onun bizden beklemediği bir malatya evden eve nakliyat hizmeti vermiş olmamız gerekmektedir.

 4- Hatamızı Koşulsuz Kabul Etmek: Şikâyeti olan bir müşteriyi iyice çileden çıkarmak istiyorsanız sizde onu suçlayın. Elbette çoğu zaman hata çift taraflı olabiliyor. Müşterinin de kusuru söz konusu olabiliyor. Bunu ifade etmek bize tatmin sağlasa da müşteri ile ilişkimize zarar vermekten öte bir işe yaramaz. Eşyası zarar gören canı yanan taraf müşteri olduğu için ona bir asprin verip acısını hafifletmek en iyi davranış olacaktır. Samimi bir şekilde hatamızı kabul edip özür dilememiz müşterilerin yarısından fazlasının şikâyetlerini geri alması için yeterli olmaktadır. Özür dilemenin yeterli olmadığı durumlarda ise şikâyet konusu olan hasarın giderilmesi için elimizden geleni yaptığımızın müşteri tarafından görülmesi gerekmektedir.

5- Sürekli İşçi Çalıştırmak: Siz firma sahibi olarak evden eve nakliyatı tek başınıza yapmadığınıza göre müşteri memnuniyeti de sadece sizin kontrolünüzde değildir. Müşteriyi kim memnun edecek? Sorusunun cevabı; “kim muhatap oluyorsa o” olmalıdır. İşçilerimiz taşınma sürecinde bizden daha fazla müşteri ile muhatap olduklarına göre müşteri memnuniyeti de bizim kadar onların da davranışlarına endeksli olacaktır.  Çalıştırdığımız işçilerin eğitimli, bizi seven ve bizim için fedakârlık gösterebilecek kişilerden seçilmesi gerekmektedir. İşçilerimizin bizi sevmesi ve bizimle uzun süre çalışması da bizim onlara iyi davranmamıza bağlıdır.

Bu beş kuralı uygularsak ne olur? Kısa vadede hiç bir şey değişmez. Hatta moralimizi bozacak gelişmeler dahi olabilir. Mesela biz müşteriye açık ve dürüst davrandığımız için işi alamazken komşumuz olan diğer nakliyecilerin müşteriye eksik ve yanlış bilgi vererek iş kopardıklarına şahit olabiliriz.

MALATYA EVDEN EVE NAKLİYAT

Malatya Evden Eve

Malatya Evden Eve Nakliyat - Malatya Evden Eve Taşımacılık - Malatya Evden Eve Nakliyat Firmaları